Garanti İlaçlama

Bahçe ilaçlama

Bahçe ilaçlama; çoğunlukla bahçeler ile bitişik durumda olan alanlara, haşere girişini engellemek için yapılır. Özellikle yazlık, çiftlik, bahçeli ev gibi alanlarda yapılan bahçe ilaçlaması, bundan bağımsız olarak, bahçelerdeki ürünleri korumak ve zararlı canlılardan arındırmak için de yapılabilmektedir. Bahçelerdeki haşereleri yok etmek için yapılan böcek ilaçlama uygulamalarında, kullanılan ilaçların yetiştirilen ürünlere zarar vermeyecek nitelikte olması ile birlikte, çevre açısından da zararsız olması şarttır.

Bahçe İlaçlamalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahçe böcek ilaçlama uygulamasında, alanda görülen ya da görülebilecek haşere ve kemirgenler; bahçenin büyüklüğü, bahçede bulunan sebze, meyve, çiçek ve ağaçların türü gibi kıstaslara dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle danaburnu, tarla faresi, karınca, kırkayak ve çiyan gibi haşere türleri bahçelerde çok sık görülür. Bununla birlikte, bahçe ilaçlama işlemlerinin önemli bir bölümü, bu alanlarda yaşayan evcil hayvanlar yoluyla yayılan pire, bit, kene gibi parazitleri yok etmek amacıyla yapılmaktadır .

[highlight color=’yellow’] UYARI: Bahçe ilaçlama uygulamaları, yağış olmayan ve rüzgarın sert esmediği zamanlarda yapılmalıdır. Aksi durumda, böcek ilaçlama uygulaması istenen sonucu vermeyecektir. [/highlight]

Bahçe ilaçlama Nasıl Yapılır?

Bahçe ilaçlama, sıvı haşere ilaçları kullanarak yapılmaktadır. Bahçelerdeki haşere ve kemirgen sorununu çözmek için genellikle buharlama yöntemi kullanılır. Ancak kullanılan böcek ilaçlarının kalitesi, ilaçlamanın yapılacağı günün hava şartları, bahçede bulunan böcek ya da kemirgen türü gibi etkenler de ilaçlamayı etkiler. Bu nedenle bahçe ilaçlaması yapılmadan önce; haşere tespiti, hava durumu ayarlaması gibi aşamalar yerine getirilmelidir. Profesyonel ve sağlık bakanlığı ruhsatına haiz firmalar tarafından yapılması gereken bu işlemde, çoğunlukla bahçenin bitişiğindeki, ev, iş yeri gibi iç mekanlarda da ilaçlama yapılması gerekir. Zira bahçelerde yapılan böcek ilaçlama işlemleri, iç mekanlara haşere girişini önleyici nitelik de taşır. Ancak yetiştirilen ürünlerin korunması için yapılan uygulamalarda, bu kıstasların sağlanması elzem değildir. Bahçelerde yapılan uygulamaların yanı sıra, diğer açık alanlar ve park ilaçlama uygulamalarında da sıvı böcek ilaçları daha sık kullanılır.

NOT:Bahçe ilaçlama, farelere karşı yapılıyorsa, sıvı ilaçların yanı sıra, fare istasyonları kullanmak da son derece etkili çözüm sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir