Garanti İlaçlama

Bit ile Mücadele

BİTLERİN YAPISI

Bit yapı olarak ve şekil olarak diğer hayvanlardan farklıdır. Çok küçük boyları vardır ve şekilleri farklıdır. Bitlerin bedenleri Alttan ve üstten basık seklindedir. Bitlerde baş çok ufak fakat karın torbası çok büyüktür. Bitin vücudu üzerinde toplam 6 ayağı var. Bitlerin vücutları üzerinde kanatları yoktur. Fakat küçük kısa ve güçlü ayaklara sahiptirler. Bit hareket olarak hantal bir yapıya sahiptir. Bir konakçıdan diğerine geçmek ya konakçının eşyalarını kullanmakla olur yada aynı ortamı paylaşmakla olur. Konakçısına sıkıcı tutunan bitten temizlik yoluyla kurtulmak oldukça zordur. Bu nedenle, bitin görüldüğü alanlarda ya da bulaştığı insanlarda bireysel temizliğin ardından bit ilaçlama yaptırılması şarttır. Bit ile mücadele de bit ilaçlama uygulamalarının önemi büyüktür.

Bitlerde ayaklardan hariç olarak türüne göre farklı birkaç ufak ayak daha bulunur.Bitlerin bu ayakları üzerinde ve vücutları üstünde ufak tüyler bulunur. Baş bölgesinde de 2 adet ufak antenleri bulunur. Bitin boyları türlerine göre değişir. Genellikle ufak bedenleri birkaç mm (5 ile 8 mm) dir. Bu bit böceğinin değişik renkleri vardır bu yaşadığı yer ve ortama bağlı olarak farklılık gösterir. Bilinen en belirgin renkleri şunlardır: beyaz bit, gri bit, kül biti, kızılımsı bit, pembe bit, mavi bit vb. gibi.

Bit yaşam alanı olarak mutlaka bir konakçı seçer. Konakçısının dışında aç kaldığı zaman dahi 2 gün kadar yaşarlar. Konakçısını üzerinde ise genellikle bit 1 ay boyunca yaşamlarını sürdürür. Bit insanlara üzerinde yaşadığı yere bağlı olarak farklı isimler alır. Bu bitler insanda saç biti, kasık ve koltuk altı biti ve vücut biti olarak farklı isimler alır ve bu bitler genellikle farklı türler olur. Bit dünya üzerinde eskiden beri insanlar üzerinden beslenip zarar vermiştir. Bununla birlikte, bit ile mücadele oldukça zordur. Zira bu haşereler, hem kılların arasında kolaylıkla gizlenir, hem de son derece küçük yapılı olduğundan, fark edilmesi mümkün olmaz. Dolayısıyla, bit ilaçlama yaptırılması, bu parazitler ile mücadele için en etkili yöntemdir.

Bitin bulaşma yolları farklıdır şunlardır:

Bitin bulaşma şekli ve yolları farklıdır. Bit insana evcil hayvanlar, kuşlar, yaban hayvanları, gibi hayvanlar ile bulaşır. Fakat insandan insana bulaşan bitler de vardır. Bu bulaşma şekli ya eşyalar ile evlerimize gelir ya başkalarının elbiselerini kullanarak bulaşır ya da kalabalık toplumlarda insandan insana bulaşır. Bit bulaşmasında en etkili ortamlar sinema salonları, okullar, hastaneler ve toplu yaşam alanlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir