Garanti İlaçlama

Bit Nasıl Oluşur ?

Bit, insanlara hayvanlar ya da diğer insanlar yoluyla kolaylıkla bulaşabilen bir haşeredir. Uçamayan ve zıplayamayan bit, yürüyerek hareket eder. Ancak hızlı şekilde çoğalan ve güçlü bacakları ile vücut kıllarına sıkıca tutunarak, kan emen bitten kurtulmak için iki türlü ilaçlama işlemi gereklidir. Birincisi, kişisel temizlik ile bitlerin temizlenmesidir. Bu ilaçlama şekli, özel ilaçlar kullanılarak, bitin türüne bağlı olarak yuvalandığı bölgeye uygulanmak kaydıyla yapılır. İkinci bit ilaçlama türü ise bitin bulaştığı insanların bulunduğu alanlara yapılan böcek ilaçlama işlemidir. Ortalama 24 derecede sıcaklıkta yaşayan bitten kurtulmak için iç mekanlarda yapılan bit ilaçlama uygulamaları da son derece önemlidir. Sıvı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilen bit ilaçlaması için, yapılan uygulamaların sağlık anlamında sorun teşkil etmeyecek nitelikte olmamasına dikkat edilmelidir.

Yurt, hastane, okul, otel gibi toplu şekilde kullanılan alanlarda çok sık görülen bitle mücadele için iç mekanlarda yapılan sıvı ilaçlama profesyonel şekilde uygulanmalıdır.

Bit Neden ve Nerede Çoğalır?

Etkili bit ilacı kullanılarak yapılması şart olan bit mücadelesi için uygulama yöntemi büyük önem taşır. Kapalı alanlarda buharlama ya da püskürtme tekniği ile gerçekleştirilebilen bit ilaçlaması için kullanılan ilaçların kalitesinin yüksek olması şart olduğu gibi kişisel bit temizliği ile alan temizliğinin aynı anda yapılması gereklidir. Saç biti, kasık biti, yaprak biti gibi yaklaşık 2 bin türe sahip olan bitlerin birçoğu kan emerek beslendiği gibi, yapraklara ve bitkilere de zarar veren türleri vardır.

Hayvanlar, insanlar ve kapalı alanlar için yapılabilen bit ilaçlama için sağlık açısından sorun içermeyen ilaçların kullanılması gereklidir. Deri enfeksiyonu ve alerji gibi cilt hastalıklarına ve mantar oluşumuna bağlı olarak gelişen sağlık sorunlarına yol açabilen ve sürekli olarak kaşıntı yaratan bitten kurtulmak için bit ilaçlama yaptırmak gerekli olduğu üzere, bireysel ya da doğal yöntemler ile bu haşereleri yok etmek mümkün olmamaktadır.Bit ile mücadelenin en etkin yöntemi Bit ilaçlama şirketleri tarafından yardım almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir