Garanti İlaçlama

Böcek ilaçlama

Böcek ilaçlama; haşere ya da kemirgen sınıfında yer alan ve dolaylı veya direkt olarak insanlara zarar veren canlıları yok etmek ya da bu canlılara karşı önlem almak amacıyla yapılır. Haşere sınıfında bulunan tüm canlılara karşı yapılabilen böcek ilaçlama, kemirgen sınıfında yer alan fare türleri için de yapılabilmektedir.

Spesifik özelliklere sahip olan böcekler; yaşadıkları ortam, üreme özellikleri ve beslenme şekilleri fark etmeksizin bazı ortak özelliklere sahiptir. Bunların başında, bakteri ve mikrop taşıyıcılığı gelir. Hemen her hastalığın temel nedeni olan bakteri ve virüsler, haşereler aracılığı ile taşınıp yayıldığından, ilaçlama uygulamaları sağlık açısından büyük öneme haizdir.
Haşereler ile mücadele, insan sağlığı açısından önemli bir uygulama olduğu gibi; böcek ilaçlama işleminin niteliği de son derece önemlidir. Zira haşere ilaçlama esnasında kullanılan böcek ilaçları, insan sağlığına olumsuz etkiyen özelliğe sahip olabilmektedir. Bilhassa tarım ilaçları ya da ağır kimyasallara sahip olan haşere ilaçları solunum yollarına ciddi zarar verebilmektedir. Dolayısıyla haşereler ile mücadele esnasında kullanılan böcek ilaçları ve ilaçlama yöntemleri hususunda dikkatli olmak gereklidir. Bireysel yöntemler ile haşere mücadelesi, olumlu sonuç vermemekle birlikte, zararlı canlılardan kurtulmak için profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak şarttır.

Haşereler ile mücadele

Her haşere türü, farklı özelliklere sahip olduğundan, ilaçlama, haşere türü baz alınarak yapılmalıdır. İlaçlama yaptırılmadan böceklerden kurtulmak mümkün olmayacağı gibi, amatör şekilde yapılan ilaçlamalar da, zararlı canlıları yok edecek niteliğe sahip olmayacaktır. Bunun yanı sıra, amatör yöntemler yoluyla yapılan uygulamalar, gerek ilaçlama yöntemi gerek kullanılan böcek ilacı doğrultusunda insan sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle haşereler ile mücadele, ilaçlama şirketleri tarafından yaptırılmalı ve ilaçlama yapacak firmanın sahip olduğu özelliklere dikkat edilmelidir.

Böcek ilaçlama hangi haşerelere karşı yaptırılır?

Böcek ilaçlama, maddi zarara neden olan ya da canlılara zarar veren tüm haşere türleri için yapılabilir. Haşereler genel olarak şöyle gruplandırılabilir:

  1. Parazitler: Pire, kene, bit, tahta kurusu, uyuz böceği vb.
  2. Gider haşereleri: Hamam böceği, gümüşçün, tespih böceği, karınca
  3. Zehirli böcekler: Akrep, yılan, kırkayak, çiyan vb.
  4. Kanatlı haşereler: Sivrisinek, tatarcık, karasinek vb.
  5. Diğerleri: Danaburnu, kulağakaçan, tahta kurdu

Haşereler ile etkili mücadele için haşerenin sahip olduğu özelliklerin iyi bilinmesi ve ilgili haşereye uygulanacak böcek ilacı türünün iyi belirlenmesi son derece önemlidir. Açık veya kapalı alanda görülen haşere ile mücadele için, haşere tespitinin doğru yapılması, yapılacak ilaçlama işleminin kalitesi ve etkisi açısından son derece önemlidir.

Böcek ilaçlama aşamaları nelerdir?

İlaçlama uygulamalarının kalitesi, ilaçlamayı yapan firmanın kalitesine ve kullandığı ilaçlara göre belirlenir. Ancak haşerelerden kurtulmak için yapılan mücadele için dikkat edilmesi gereken bazı aşamalar vardır.

1. Haşere türünün tespiti: Böcek türünün doğru tespit edilememesi, yapılacak uygulamadan sonuç alınmasını engeller. Zira böcek ilaçlama, spesifik bir uygulama olmakla birlikte, bir haşere üzerinde etki gösteren böcek ilacı, diğer haşereler üzerinde hiçbir etki göstermeyebilir. Bu ölçekte böcek türünün doğru belirlenmesi oldukça önemlidir. 

2. Haşereye özel böcek ilacı hazırlanması: Böcekler ile mücadele için, kullanılan böcek ilacı oldukça önemlidir. Zira etkisi düşük böcek ilaçları, haşerelere karşı etkili çözüm sağlamayacağı gibi, sağlıksal sorunları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle haşere türü belirlendikten sonra, ilgili böcek için en uygun böcek ilacı seçimi yapılması gereklidir. Haşere türünün tespiti durumunda olduğu gibi, böcek ilacı hazırlama safhasında, uzman böcek ilaçlama şirketleri, ön plana çıkar. Zira amatör firmalar, böcek ilaçları konusunda yetkin olmadığı gibi, tarım ilacı ile uygulama yapabilmektedir.

3. İlaçlama yönteminin belirlenmesi: İlaçlama yöntemi, haşerenin türünden ziyade, uygulama yapılacak alanın çeşidine göre belirlenir. Kapalı alanlarda ortamın en az iki saat kapalı kalması ve gıda maddelerinin tamamen kapatılması gibi şartlar bulunmaktadır. 

Böcek ilaçları

Böceklerden kurtulmak için yapılan ilaçlama uygulamalarındaki ikincil amaç, ortamın dezenfekte olması ve zararlı mikroorganizmaların ortamdan arındırılmasıdır. Bu nedenle haşere mücadelesi için sıvı ilaçlama yöntemi sıklıkla kullanılır. Ancak sıvı böcek ilaçlarının yanı sıra; jel, toz ya da katı halde bulunan haşere ilaçları ile de mücadele yapılabilmektedir. Zararlı canlılardan kurtulmak ve hijyenik alanlar oluşturabilmek için ilaç türünün formundan ziyade, ilacın kalitesi ve uygulama yöntemi ön plana çıkmaktadır. Bu da ilaçlama uygulamasını gerçekleştirecek böcek ilaçlama firması sorumluluğundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir