Garanti İlaçlama

Ev İlaçlama

Ev ilaçlama, pest kontrol firmaları tarafından en sık yapılan uygulamalarında başında yer alır. Birincil derecede yaşam alanları olan evlerin temiz olması; haşere ve kemirgenlerden uzak tutulması ve hijyen içermesi, sağlık açısından son derece önemlidir.

Ne var ki, hem sıcak hem de yiyecek bulunan bir alan olan evler, haşereler için ideal yaşam alanlarıdır. Bu nedenle, başta hamam böceği, karınca, gümüşçün gibi giderlerde yaşayan canlılar başta olmak üzere; kan emerek beslenen pire, tahtakurusu gibi haşereler, evlerde çok sık görülmektedir.

Bu doğrultuda ev ilaçlama işlemleri haşere ve kemirgenlerden kurtulmak için çok sık yapıldığı gibi, bu canlılara karşı önlem almak amacıyla da yapılabilmektedir.

Ev ilaçlama Nasıl Yapılır?

Ev ilaçlama, sıvı haşere ilaçları ile ya da sıvı olmayan içerikteki ilaçlar kullanılarak farklı yöntemler ile yapılabilir. Pire, tahtakurusu, bit ve kene gibi parazitler ile mücadele için sıvı ilaçlama yapılması gerekirken; hamam böceği, fare gibi zararlılar, katı ya da jel ilaçlar ile de yok edilebilir. Bu doğrultuda, ev ilaçlama uygulamalarında kullanılacak ilaçlama tekniği, ortamdaki zararlı canlıya ve evin şartlarına bağlı olarak değişebilir.

NOT: Sıvı böcek ilacı ve buharlama yöntemi ile yapılan ev ilaçlama işleminde ortamın en az iki saat süresince kapalı tutulması ve iyice havalandırıldıktan sonra kullanılması gereklidir. 

Sıvı ilaçlama tekniğinin yanı sıra, jel böcek ilaçları kullanılarak da evdeki haşerelere karşı çözüm sağlanabilir. Ancak jel böcek ilacı, yalnızca hamam böceği üzerinde etkili olduğundan, diğer haşere türleri için etki göstermeyeceği unutulmamalıdır.

Püskürtme yöntemi ile yapılan böcek ilaçlama işlemleri de oldukça yaygındır. Ancak evlerde, püskürtme yöntemi daha az kullanılmakta ve buharlama yöntemi tüm haşereler ile mücadele için daha fazla kullanılmaktadır. Evde fare sorununu çözmek için de ev ilaçlama yoğun şekilde yapıldığı gibi; fare istasyonu ya da özel fare yemleri kullanılabilmektedir.

Ev ilaçlama konusunda bilinmesi gerekenler:

Sıvı böcek ilacı ile yapılan ev ilaçlama işlemlerinde bazı önlemlerin alınması şarttır. Özellikle evcil hayvan ya küçük çocuk bulunan evlerde, birtakım önlemler almak, ilaçlama işleminin sorunsuz biçimde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

İlaçlama işlemi sırasında, evde hiçbir evcil hayvan bırakılmamalı, taşınamayacak büyüklükte akvaryum var ise, fişi çekilerek üzeri kapatılmalıdır.

Ev ilaçlama yapılmadan önce, gıda maddelerinin tümü kaldırılmalı ya da hava almayacak biçimde kapatılmalıdır.

Evde yaşayan küçük çocuk ya da evcil hayvan var ise, ilaçlama işleminden sonra, gözle görülür alanlar ıslak bez ile temizlenmeli, çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı noktalar silinmemelidir.

Ev ilaçlama işleminden sonra, 1 hafta boyunca ıslak temizlik yapılmaması, uygulamanın maksimum düzeyde başarılı olmasını sağlayacaktır.

Böcek ilaçlama işleminden sonra, mutfak gereçlerinin sudan geçirilmesi gerekmektedir.

Bu kıstaslara uyulması şart olduğu gibi, evdeki haşere ile mücadele için uzman ev ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınması gerektiği unutulmamalıdır. Basit böcek ilaçları, sağlığa ciddi zararlar verebileceği gibi amatör firmalar tarafından yapılan ilaçlama işlemleri de büyük sorunlara yol açabilecektir.Profesyonel ev ilaçlama şirketleri tarafından hizmet aldığınız takdirde evlerinizi güvenle ilaçlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir