Garanti İlaçlama

Fare Eve Nasıl Girer ?

Fare, omurgasız, elastik bir yapıda olduğu için en dar borulardan geçebilir, en ufak yerlere girebilir ve böylece istedikleri yere ulaşabilir. Fare, havaların soğuması ve yuvalarına su dolması gibi sebeplerden etkilenerek evlere, işyerlerine, kapalı alanlara sığınmaya başlar. Çünkü burada besin ihtiyaçlarını da karşılayacaktır. Fare, insan, hayvan gıdalarıyla beslendiği için bu tarz gıdaların bulunduğu yerlerde daha çok görünür. İnsanların yiyeceklerine ortak olmakla birlikte, bulaştırdığı virüslerle de tehlike taşır. Bu tehlikelere en büyük önlem fare ilaçlama firmaları tarafından olur.Fare ilaçlama uygulamaları fareleri yaşam alanlarınızdan uzak tutar.

Evimize fare, açık olan kapı ve pencerelerden ulaşabildiği gibi lağım su akıntılarından, bodrum, çatı katlarından ve kanalizasyon deliklerinden de girebilir. Ayrıca keskin ve sağlam dişlerinin bulunmasından faydalanarak duvar çatlaklarını kemirerek de burnunun sığabildiği her yerden eve ulaşabilir. Özellikle en çok uyguladıkları yöntem olan su giderleri yardımı ile bulaşık makinesi su giderleri borusuna girip, bulaşık makineleri içlerine kadar ulaşır.

Fareler En Çok Nerelerde Çoğalır?

Özellikleri yardımı ile de istedikleri yerlere ulaşabilen fare evin bazı bölümlerine yuva yaparak üremelerini de gerçekleştirir. Üremeleri çok az olan fare türleri bulunmakla birlikte aksine çok fazla üreyen fare türleri de vardır. Ev içerisinde bulunan ev faresi, 2 ayda bir yavru doğurur ve her doğumda 10-12 kadar yavru dünyaya getirir. Diğer hayvan türleri gibi yumurta bırakmayan fare türleri, doğurarak çoğalır. Evde bulunan sütle yavrusunu besleyen fare,  yavrusunun büyüme süresini hızlandırmış olur.

Fare, eve yerleşmesiyle, sayılarının artmasıyla gittikçe daha zararlı hale gelir. İnsanların, uyurlarken kulak, burun, ağız gibi yerlerini de kemirerek yiyen fare, sağlık açısından büyük tehlike taşır. Ayrıca yine evde bulunan elektrik kablolarını kemirmesiyle birçok yangına sebep olabilecek olan fare, evde yaşayan kişilere maddi zararlar da verir. Kişiler, ‘fare eve nasıl girer’ sorusu için cevaplar bulup buna karşı önlemler almalı, geç kalmışlarsa da acilen bir fare ilaçlama firması ile irtibata geçmelidirler. İşinde profesyonel kişileri çalıştırmak, fare ilaçlama firmaları için en önemli gerekliliklerin başında gelmelidir.Fare ilaçlama uygulamaları firmamız tarafından 7/24 sağlanmaktadır.

Fare Kaç Tane Doğurur ?

‘Fare kaç tane doğurur?’ sorusunun net cevabı yoktur. Çünkü fare, türlerine göre yaşam alanı değişen ve buna bağlı olarak da beslenme şekli de değişen bir hayvan türüdür. Tüm bunlar çiftleşme ve üreme zaman ve sayılarını da değiştirir. Fare türleri diğer hayvanlara göre yumurtlayarak çoğalmaz, yumurta bırakmaz aksine canlı yavru doğurarak ürerler.

Fare, türlerine göre üreme sayılarının da değiştiği bir hayvandır. Çok fazla türü bulunan fare, ev faresi, tarla faresi, lağım faresi, pamuk faresi, kör fare, su faresi, çatı faresi, kanguru faresi, keseli fare, ak fare, çekirge faresi, orman faresi, hasat faresi, huş faresi, ağaç faresi, çatı faresi ve daha birçoğu diye ayrılabilir.

Her fare türü farklı beslendiği için üremeleri farklıdır, bu nedenle ‘fare kaç tane doğurur?’ sorusu cevabı net olmayan bir sorudur.Ev faresi,  yılda 6 kez doğum yapar ve her doğumda 10-12 tane yavru dünyaya getirir. Tarla faresi, yılda en az 6-7 defa doğum yapar ve her doğum sırasında 10 tane yavru dünyaya getirir. Lağım faresi, üremelerinin fazla olduğu fare türlerinden olup yılda 4-5 defa doğurur, her defasında da 6-10 kadar yavru dünyaya getirir. Su faresinde üreme,  diğer türlere göre daha azdır ve 2 defa ürerler, her üremede de 5-6 yavru doğururlar. Pamuk faresi,  çok hızlı ve fazla üreme gerçekleştiren bir fare türü olmakla birlikte,  her üreme de 4-8 yavru dünyaya getirir. Doğumdan sonra 1 ay içerisinde yine çifteleşebilen pamuk faresi, sayılarının da kısa zamanda artmasını sağlar. Çatı faresi, yılda 4-5 defa çiftleşerek, her üremelerinde 6-8 kadar yavru doğururlar. Yavrularını diğer fare türleri gibi sütle besleyerek, yavruların 4 ay içerisinde ergenliğe ulaşmasını sağlarlar. Orman faresi, diğer fare türlerine göre daha az çiftleşmekte olup bu durum yılda birkaç kez gerçekleşir. Hasat fareleri, yılda 3 defa yapar ve her doğumda 4- yavru dünyaya getirir. Huş faresi de bazı fare türlerine göre daha az çiftleşip üreme gerçekleştiren bir fare türüdür. O da yılda birkaç kez çiftleşip, her üreme de 2-6 yavru doğurur.

Fareler Çoğalmadan Müdahale

En çok bilinen fare türlerindeki üremeleri ve üreme sayılarını açıkladık. Üremelerin fazla olmasıyla birlikte sayıları çoğalan fare türleri, bulundukları ortamlara maddiyat ve sağlık açısı yönünden oldukça fazla zarar verirler. Fare ile mücadele için, sayıları çoğalmadan önlem alınmak daha doğru olacaktır.

Fare zararları yeniden araştırılıp düşünülerek fare ile mücadele için hiçbir imkandan kaçınılmamalıdır. Kişiler en çok da sağlıkları açısından fare sayılarının çoğalmasına engel olmalıdır. Fare ilaçlama firmaları kişiler için en doğru seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir