Garanti İlaçlama

Fare Kaç Tane Doğurur ?

‘Fare kaç tane doğurur?’ sorusunun net cevabı yoktur. Çünkü fare, türlerine göre yaşam alanı değişen ve buna bağlı olarak da beslenme şekli de değişen bir hayvan türüdür. Tüm bunlar çiftleşme ve üreme zaman ve sayılarını da değiştirir. Fare türleri diğer hayvanlara göre yumurtlayarak çoğalmaz, yumurta bırakmaz aksine canlı yavru doğurarak ürerler.

Fare, türlerine göre üreme sayılarının da değiştiği bir hayvandır. Çok fazla türü bulunan fare, ev faresi, tarla faresi, lağım faresi, pamuk faresi, kör fare, su faresi, çatı faresi, kanguru faresi, keseli fare, ak fare, çekirge faresi, orman faresi, hasat faresi, huş faresi, ağaç faresi, çatı faresi ve daha birçoğu diye ayrılabilir.

Her fare türü farklı beslendiği için üremeleri farklıdır, bu nedenle ‘fare kaç tane doğurur?’ sorusu cevabı net olmayan bir sorudur.Ev faresi,  yılda 6 kez doğum yapar ve her doğumda 10-12 tane yavru dünyaya getirir. Tarla faresi, yılda en az 6-7 defa doğum yapar ve her doğum sırasında 10 tane yavru dünyaya getirir. Lağım faresi, üremelerinin fazla olduğu fare türlerinden olup yılda 4-5 defa doğurur, her defasında da 6-10 kadar yavru dünyaya getirir. Su faresinde üreme,  diğer türlere göre daha azdır ve 2 defa ürerler, her üremede de 5-6 yavru doğururlar. Pamuk faresi,  çok hızlı ve fazla üreme gerçekleştiren bir fare türü olmakla birlikte,  her üreme de 4-8 yavru dünyaya getirir. Doğumdan sonra 1 ay içerisinde yine çifteleşebilen pamuk faresi, sayılarının da kısa zamanda artmasını sağlar. Çatı faresi, yılda 4-5 defa çiftleşerek, her üremelerinde 6-8 kadar yavru doğururlar. Yavrularını diğer fare türleri gibi sütle besleyerek, yavruların 4 ay içerisinde ergenliğe ulaşmasını sağlarlar. Orman faresi, diğer fare türlerine göre daha az çiftleşmekte olup bu durum yılda birkaç kez gerçekleşir. Hasat fareleri, yılda 3 defa yapar ve her doğumda 4- yavru dünyaya getirir. Huş faresi de bazı fare türlerine göre daha az çiftleşip üreme gerçekleştiren bir fare türüdür. O da yılda birkaç kez çiftleşip, her üreme de 2-6 yavru doğurur.

Fareler Çoğalmadan Müdahale

En çok bilinen fare türlerindeki üremeleri ve üreme sayılarını açıkladık. Üremelerin fazla olmasıyla birlikte sayıları çoğalan fare türleri, bulundukları ortamlara maddiyat ve sağlık açısı yönünden oldukça fazla zarar verirler. Fare ile mücadele için, sayıları çoğalmadan önlem alınmak daha doğru olacaktır.

Fare zararları yeniden araştırılıp düşünülerek fare ile mücadele için hiçbir imkandan kaçınılmamalıdır. Kişiler en çok da sağlıkları açısından fare sayılarının çoğalmasına engel olmalıdır. Fare ilaçlama firmaları kişiler için en doğru seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir