Garanti İlaçlama

Farelerden Korunma Yolları

Fareler çok iyi kemiriciler olduğu için kapalı alanlara girmekte zorluk yaşamaz. Demir, mermer, kiremit, kumaş gibi akla gelebilecek hemen her maddeyi kemirebilen fareler, çok sert olmayan maddeleri aşındırarak kendisi için yaşam alanı oluşturur. Farelerin beslenme alışkanlıkları ve davranışları da yaşadıkları alana ve fare türleri durumuna bağlı olarak değişmektedir. Dünyanın her bölgesinde yaşamaya uyum sağlamış farelerin ömrü ortalama olarak 1-2 yıldır. Ancak özellikle insanların yaşadıkları alanlarda bulunan fareler, doğal ömürlerini tamamlayamadan ölür ya da öldürülür.

Farelere nasıl önlem alınır?

Böcek, tahıl, sebze, fındık, fıstık gibi besinlerle yaşamını sürdüren fareler, aç kaldıklarında akreplere, hatta kedilere ya da insanlara dahi saldırabilir. Fareler oldukça güçlü dişlere sahip canlılardır ve her maddeyi kemirebilirler evde fare oldukça tehlikelidir bu nedenle mutlaka önlemler alınmalıdır. Farelerin açık alanlardan kapalı alanlara girmesinin en büyük sebebi yiyecek ihtiyacıdır. Çok fazla sayıda insan hayatını zararı olan farelerden korunabilmek adına fare ilaçlama şirketleri ile anlaşma yaparak kısa zamanda fare ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Bilhassa kış aylarında dışarıdan bulabileceği yiyecekler azaldığı için fareler, kapalı alanlara doğru yönelir. Çok iyi sıçrayabilen, koku ve tat alma duyuları son derece gelişmiş olan fareler, insanların yiyebileceği tüm besinleri tüketebilir. Farelerin iskelet sistemi gelişmediği ve sert bir yapıya sahip olmadığı için, başlarının sığabildiği her alandan geçebilirler. Bu da farelerin kapalı alanlara kolayca giriş yapabilmesini sağlar.

Farelerin ev, fabrika, okul gibi yaşam alanlarına girmesini engellemek kimi durumlarda oldukça zordur. Ancak binaların dışında kalan boşluklar çelik yün ile kapatıldığında, farelerin dış alanı kemirerek içeriye girmeleri zorlaşır. Bununla birlikte kapalı alanlara girmek için giderleri kullanan farelerin önüne geçmek çoğu zaman mümkün değildir. Farelerden kurtulmanın en etkili yolu fare ilaçlama servisleri hizmeti sunan yerler ile irtibata geçmektir. Farelerin sıklıkla girdiği alanlarda düzenli olarak fare ilaçlama yaptırmak, bu kemirgenlerin alana girişini engelleyecektir. Giderleri düzenli olarak kontrol etmek ve kapalı tutmak da giderlerden gelen fareler için önlem oluşturma yollarından biridir. Ancak farelerin kapalı alanlara girişini engellemek için en doğru yöntem yılda bir ya da iki kere olmak üzere sıvı ilaçlama ve ek olarak gizli noktalarda kullanılmak üzere özel fare ilaçları kullanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir