Garanti İlaçlama

Haşereler

TAHTA KURUSU

Tahtakurusu vücut yapısı alttan ve üstten basık şekilde olan ve toplamda 3 çift ayağı bulunan bir  böcektir. Tahta kurusu beslenmesini kan emerek sağlayan bir haşeredir. Tahta kurusunun baş bölgesinde hem iletişimini sağlayan hem de tehlikeleri algılayan 1 çift anten bulunur.Tahtakuruları yapı olarak küçük böceklerdir. Boyları birkaç mm olan tahta kurularının, bilinen en büyük boyu 10mm geçmez. Tahtakurusu çabuk üreyen ve çoğalan bir böcektir. Tahtakurusu besin bulamadığında uzun zaman yaşayan bir böcek türüdür. Aç kaldığında,hiç besinleri olmadığı zaman ortalama 550 gün yaşayabilir. Tahtakurusu karın kısmı çok geniştir ve kan emdikçe şişer.

BİT

Bitler insanlar için en utanç verici haşeredir. Çünkü insanlar bitlerin sadece pis insanlarda olduğunu zannederler. Bit temizliğin yetersiz olduğu ortamda yaşamayı tercih eder ve bulaşma şekilleri farklıdır. İnsanlara hastalık bulaştıran bu haşere grubu ile mücadele de çok zordur. Şimdi bitleri tanıyalım ve zararlarını,bunlarla nasıl mücadele edileceğini öğrenelim.Bitler kan emici olarak bilinir. Çünkü bitler üzerine konduğu veya üzerinden beslendiği konakçısının kanı ile beslenir. Bitler konakçısının üzerinden günde 6 – 8 defa kan emerek beslenir. Bitler kan ile beslendiği için sürekli insanda kaşıntı, iştahsızlık ve toplumda psikolojik sıkıntılara neden olurlar. Bitlerin ısırdığı kısımlarda morarmalar ve iltihaplı bölgeler oluşur. Bitlerde üreme ve çoğalma yumurta ile olmaktadır. Bit yavrularına sirke adı verilir.

PİRE

Pire haşereleri insana en çok hastalık bulaştıran böceklerdir. Pire altı ayaklı ve eklem bacaklıdır. Pirenin ayağının uç kısımları tırtıllı olup tutucu özeliğe sahiptir. Pirenin baş kısmı çok ufak ve gövdesi çok büyüktür. Başının ön tarafında 2 adet gözü bulunan pirelerin ağız kısmında ise insanları ısıran ve insanlardan kan emesini sağlayan iğnesi bulunur. Pirenin vücudu yan taraflardan basık olup yukarıya doğru uzanmış ve vücut derisi bölme halindedir. Pireler hareketlerini zıplayarak sağlarlar ve canlılar arasında en kendi boyuna göre en yükseğe sıçrayan canlılardır.

SİYAH HALI BÖCEĞİ

Siyah halı böceği özellikle evlerde kullanılmayan eşyaların içine girerek burada konaklar. Siyah halı böceği boyları türlerine göre farklılık gösterir fakat ortalama 15 mm boyunda olurlar. Siyah halı böceğinin kuyruk kısmında birkaç uzun kıl bulunur. Siyah halı böceklerinin renkleri türlerine göre değişmektedir. Genellikle siyah, kırmızı yada kızıl kahverengi gibi renklerde olan halı böcekleri, evlerdeki kıl, tüy, ipek, deri ve hayvansal tüm eşyaları kemirerek beslenirler. Bazı türleri ise bitkileri ve bitkisel ürünleri tüketirler.

TESPİH BÖCEĞİ

Tesbih böceği kişisel çaba ile yok edilebilecek bir böcek türü değildir. Piyasada çok sayıda tesbih böceği ilacı satılsa da tesbih böceğinden kurtulmak için profesyonel yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Profesyonel yöntemler sayesinde hem maddi hem de manevi açıdan birçok kazancınız olacaktır. Yanlış yapılan ilaçlama uygulamalarının çevreye ve de insan sağlına çok sayıda zararı bulunmaktadır. İlaç kalıntıları halk sağlığını olumsuz etkileyebildiği gibi, sebze, meyve sürgünlerine, bunun yanı sıra da kapalı alandaki eşya, mobilya, kıyafet, halı gibi parçalara da zarar verebilmektedir. Firmamız her türlü böcek, haşere ve fare ilaçlamasının yanında, tesbih böceği ilaçlama işleminde de 7 24 yanınızdadır.

TATARCIKLAR

Tatarcıklar küçük sinek türlerinden olup, yapı olarak sivrisineği andıran canlılardır. Tatarcıkların vücutları üzerinde bir çift kanatları vardır. Toplamda 6 ayağı olan tatarcık sineklerinin ağız kısımlarında iğneye benzeyen ve kan emmelerini sağlayan hortumları vardır. Tatarcığı diğer sineklerden ayıran en belirgin özelliği vücutları üzerinde ufak tüyler bulunmasıdır. İnsanlar tarafından pek önemsenmeyen bu sinekler insana hastalık bulaştırmada etkin rol oynarlar.

SİVRİ SİNEK

Sivri sinek havada uçan kanatlı ve eklem bacaklı sinek türüdür. Sivri sinekyapı olarak çok küçüktür. 6 adet uzun ayağa sahip olan sivirsinekler baş kısımlarında 2 adet antenleri ve ağız kısımlarında kan emmelerini sağlayan uzun iğneleri bulunur. Diğer haşerelerde olduğu gibi sivrisineklerdeantenleri ile besinin yerini bulur ve tehlikeleri sezinler. Sivrisinekler sıcak havalarda daha çok aktif olurlar ve dünyanın birçok ülkesinde yaşarlar.Sivrisinek türüne ve çeşidine bağlı olarak bulaştırdığı hastalığın tehlike boyutlarıda değişir.

GÜVE

Güve havada uçuşan küçük yapılı canlılardır ve görünüş olarak kelebeğe benzerler. Güveler ev içlerinde, tahıl ambarları ve depo gibi alanlarda bulunan ürünleri kemirerek beslenirler. Bu nedenle bu alanlarda sıça görülürler. Güveler boy olarak ufak boyludurlar genellikle 5 – 10 mm kadar boyları vardır. Güve yapı olarak kelebeğe benzer fakat kelebek ile güve arasında ayırt edici birçok fark vardır. Bu farklardan bazılar; Kelebeğin kanatları canlı renkli ve düzdür. Güvelerin ise kanatları daha soluk renklidir ve üzeri tüylüdür. Güve böceğinin antenleri kalındır ve üzeri tırtıllıdır. Kelebeklerin ise antenleri daha ince ve düzdür.

AKREP

Akrep eklem bacaklılar grubundan olup, çok zehirli türlere sahip olan oldukça tehlikeli bir zararlıdır. Akreplerde 4 çift ayak ve ön kısımlarında 2 tane kıskaç bulunur. Akreplerde kanat yoktur. Hemen hemen bütün türleri zehirli olan akreplerin, zehirlerinin etkisi yaşam alanlarına ve türlerine göre değişir. Akrep canlısı birçok canlıdan farklı olarak çiftleşme ve avlanma şekline sahiptir. Akrep sokması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir, bu nedenle görüldükleri anda yok edilmeleri gerekir.

ÖRÜMCEK

Örümcek eklem bacaklılar grubunun en önemli üyesidir. Yapı olarak diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahip olan örümcekler, dünyanın her yerinde ve her kıtasında yaşarlar. Yeryüzünde 65 bin kadar örümcek türü olduğu saptanmıştır. Örümceklerin kanatları yoktur ve 4 çift ayaklerı vardır. Örümceklerin başucunda 1 çift antenleri vardır ve gövde kısımları daha geniştir.

GÜMÜŞ BÖCEĞİ

Gümüş böceği küçük omurgasız hayvanlardan, gri (gümüş) renkte olup kanatsız bir haşeredir. Gümüş böceği adını parlak gümüş rengine benzeyen renklerinden alırlar. Gümüş böceğinin vücudu üçgen şeklinde olup baş ve göğüs kısmı geniş kuyruk kısmı dar olan bir böcek türüdür.Gümüş böceğinin derisi katmanlar halindedir ve vücutlarının alt tarafında toplamda 8 adet ayakları vardır.

ÇİYAN

Çiyanlar görünüş olarak uzun bedenli ve üzerinde birçok ayağı olan bir haşere türüdür. Çiyan ile kırkayağı birbirine çok karıştırırlar. Çiyan ve kırk ayakta vücutlar bölmeler halindedir. Kırkayakta her bölmede 1 çift ayak bulunurken çiyanda ise her bölmede 2 çift ayak bulunur. Çiyanlaryeryüzünde birçok bölgede bulunur. Yaşadığı ortama ve beslenmesine bağlı olarak farklı boylarda olurlar. Çiyanlar bazı bölgelerde birkaç cm olurken bazı bölgelerde ise 20 -28 cm olanları da vardır.

AĞAÇ KURDU – TAHTA KURDU – MOBİLYA BÖCEĞİ

Ağaç kurdu ilaçlama, bitkilerin genç köklerine zarar veren ve kurumalarına sebep olan ağaç kurdu için en etkili mücadele yöntemidir.Ağaç kurdu olarak da bilinen tahta kurdu haşeresi hem genç bitkilere hem de tahta ve mobilyalara büyük zarar verir. Ahşap, tahta ve bitkileri besin olarak kullanır ve insan ya da hayvanlara herhangi bir zarar vermez. Ağaç kurdunu yok etmek için ilaçlama yapılması gerekir. Zira öldürülmesi zor olan haşerelerden biridir. Mobilya ya da ahşap ile ağaçların derin noktalarına kadar ilerleyebilen bu haşereler, ilaçlama yapılmadığı sürece zarar vermeye devam edecektir. Bu nedenle ağaç kurdu ilaçlama işlemi yaptırmak bu haşerelerden en kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. Ancak ağaç kurdu ilaçlama işlemi için yardım alacağınız ilaçlama firması konusunda da titiz davranmalısınız.

KIRK AYAK – KIRKAYAK

Kırkayak sokması sonucunda büyük bir zehirlenme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kırkayak ilaçlama ise sizlerin bu tehlike ile karşılaşmamanız için yapılabilecek en etkili yöntemdir. Kırkayak ilacı türleri noktasında farklılık gösterse de ilaçlama işlemi mutlaka profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Kırkayak ilaçlama servisleri sizlere bu hizmeti sunan kurumlardır. Kırkayaklardan kurtulmak için eminiz sizlerde sabırsızlık içerisindesiniz, çünkü kırkayaklar gerek görüntü itibari ile gerek ısırıkları ile insan yaşamı için korku uyandıran canlılardır. Kırkayaklardan uzaklaşmak ya da onları sizin hayatınızdan uzaklaştırma noktasında canla başla çalışan bir firma aradığınız hizmet için etkin bir çözüm olacaktır.

ÇEKİRGE

Çekirgeler kanatlı canlılar grubunun bir üyesidir ve hareketlerini zıplayarak sağlar. Çekirge sıcak mevsimleri seven bir canlıdır. Çekirge düz kanatlı hayvandır kanatları üzerinde pul veya benzeri maddeler yoktur bu sayede çok uzak mesafelere kadar uçarlar. Çekirgelerin toplam 6 ayakları vardır. Arkada bulunan 2 ayağı diğer ayaklarından hem büyük hem de güçlüdür bu ayaklara sıçrama ayağı denir. Çekirgelerin vücut yapısı ve büyüklüğüçekirgenin yaşam alanına bağlıdır. Hangi ortanda yaşıyorsa ve hangi besinler ile besleniyorlarsa vücut ona göre yaratılmıştır.

SALYANGOZ

Salyangoz değişik vücut yapısına sahip, sürüngen canlılardır. İnsana zarar vermeyen bu haşere türünün farklı bir yapısı vardır. Salyangozun vücudu bir kabuk içindedir. Salyangozların kabukları sırtında olup yukarıya doğru kıvrımlar oluşturur. Salyangozları tehlikelerden, sıcak ve soğuktan korur. Salyangoz hareket etmediği zaman ve beslenmediği zaman tamamen kabuk içine çekilerek dinlenir. Salyangozun vücudu ile sırt kabuğu arasında sıvı bir madde vardır. Salyangoz bu sıvıyı salgıladıktan sonra, bu sıvının üzerinden hareket eder. Salyangozlar hareketi için kullandığı bu sıvı kuruduğu zaman parlak bir görünüm alır. Salyangoz sürekli sıvı tükettiği için suya ihtiyaç duyar. Salyangozların kabuğu içindeki bu sıvı aynı zamanda salyangozun vücut ısısını korur.

KULAĞA KAÇAN

Kulağa kaçan böceği yapı olarak çok farklı bir böcektir. Kulağa kaçan böceğinin rahatlıkla tanınacak özellikleri vardır. Kuyruk kısımlarında pense şeklinde kıskaçları bulunan kulağakaçan böcekleri bu özellikleri ile diğer böceklerden ayırt edilebilirler. Kulağakaçanböcekleri insanların kulaklarından içeri girerek kulak zarlarını patlatmalarından dolayıkulağakaçan ismini almıştır.

EV FARESİ – FINDIK FARESİ

Ev fareleri, genellikle ev içlerinde yaşayan ve dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip canlılarıdır. Ev faresi beslenmek için insanların yaşam alanlarına gelerek insanların besinlerine ortak olur. Ev faresi evde bulduğu her türlü yiyeceği tüketir. Hatta insanların tükettiği veya tüketmediği her şeyi yerler. Evde bulunan tahıl, hububat ve pişmiş yemek olmak üzere her şeyi yediği gibi evde sabun, macun, tutkal ve giydiğimiz deri elbiseler bile aç kaldıklarında kemirirler.

ÇATI FARESİ

Çatı faresi büyük fare türleri arasında yer alır. Çatı faresi evlerin bodrumunda, bina içlerinde, çöp yığınları arasında ve çatılarında yuva yaparak bu alanda yaşar. Boyları yaklaşık olarak 30 cm kadar olan çatı fareleri yaklaşık 4 ayda ergenliğe ulaşır. Esnek bir yapıya sahip olan çatı faresi 15 – 20 mm kadar dar alandan geçebilirler. Çatı farelerininömürleri genellikle 1 yıl kadardır. Çatı fareleri yılda 4-6 defa çoğalırlar ve her defasında 5–6 yavru doğururlar. Çatı fareleri de diğer ev fareleri gibi insanlara hastalık bulaştırırlar. Ayak yapıları çok güçlü ve parmak uçları tırnaklıdır. Bu ayakları sayesinde binanın en yüksek yerlerine kadar tırmanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir