Garanti İlaçlama

Karıncanın Özellikleri

Yaşam alanları genellikle kaya dipleri, kütükler ve ağaçlar olan karıncalar bu alanlarda krater şeklinde yuva ağzı oluşturarak derinliği ortalama yarım metreyi bulan tünellere sahip yuvalar inşa ederler. Açık alanlarda bu haşereler sık rastlanmakla beraber; ev, ofis, fırın gibi alanlarda da karıncalar ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bu durumda karınca ilaçlama yaptırmak ve karınca ile etkili mücadele yollarına başvurmak büyük önem taşır. Hayvanlar aleminin en çalışkan canlısı olan karıncalar günde ortalama 15-20 saat civarı çalışırlar En çok geceleri aktiftirler. Yumurtlayarak üreyen karıncalar kısa sürede çok hızlı bir şekilde üreyerek birçok koloniye sahip olurlar. Biran önce müdehale etmek ve etkili bir şekilde kısa sürede kurtulmak için karınca ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır.

Karıncanın Özellikleri

Yaban arısından türeyerek yaklaşık olarak 150 milyon yıldan günümüze gelen karınca haşeresi 15.000 civarında türe sahiptir. Yaşadığı iklim ve coğrafi bölge koşullarına göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık olarak 1-3 cm boyutlarında olan hayvanlar aleminin en küçük canlısı karınca haşeresinin vücut yapısı ayak,baş ve gövde olmak üzere 3 bölümden ulaşır. Baş bölümünde bulunan antenler aracılığıyla birbirleriyle iletişimde bulunan karıncalar çok sistemli olup, koloniler şeklinde yaşarlar. Her kolonide muazzam bir iş bölümü bulunan karıncaların ağız yapıları kıskaçlı olup etçil ve otçul olabilmektedirler. Karıncanın özellikleri arasında bulunan hızlı üreme ve çabuk yayılma da bu haşereler ile mücadele konusunu zorlaştırmaktadır.

karincalar

Karıncalar besin ihtiyaçlarını karşılamak için yaşam alanlarımıza girerler. Şekerli besinleri özellikle tercih ettiklerinden yaşam alanlarımızda en çok kırıntı olan ve açıkta bulunan gıdalarımız çevresinde görülürler. Topladıkları besinleri genellikle yuvalarına geceleri taşırlar. Eğer besin ihtiyaçlarını karşılayamazlarsa insan veya hayvanları ısırarak besinlerini sağlarlar. Karınca ısırığında ısırılan bölge kızarır, şişer ve kaşınır. Aynı zamanda gıda ürünlerimizin dolaştığı yerde salgılarıyla birçok bulaşıcı hastalık ve virüsün bulaşması için ortam teşkil eder. Bu nedenle karınca ilaçlamada bu işi profesyonelce yapan uzman kadroya sahip karınca ilaçlama şirketlerine yaptırmalı ve kesinlikle bireysel olarak mücadele edilmemelidir. Bireysel olarak karınca ile mücadelede binlerce çeşidi olan karınca türünü bilmediğimiz için kullanacağımız ilaç ve yöntemler etkisiz kalacağı gibi bize zaman ve maddi yönden kayıplara sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir