Garanti İlaçlama

Kene İlaçlama Firmaları

Keneler, kan emici grubunda yer alan ve bulaşıcı hastalıklara sebep olan, asalak türlerindendir. Genellikle tarlalarda, yeşillik ortamlarda, ağaç diplerinde yalayarak kendilerine konakçı olacak canlı türlerini aramaktadırlar. Uçma ya da çok yükseğe zıplama gibi özellikleri yoktur. B sebeple genellikle ağaç diplerinde ve bitki köklerinde,yanlarında geçecek olan herhangi bir canlıyı beklemektedir. Bu şekilde canlıların vücuduna ulaşarak, kan emme ihtiyacını gerçekleştirmektedir.  Özellikle son zamanlarda artış yaşayan kene vakaları, Kene İlaçlama Firmaları anlamında büyük değişikliklere neden olmuştur. Bu değişiklikler, insanları keneden korumak adına oldukça önemli gelişmelerdir. Zira, kene ısırıkları hafife alınacak boyutta olaylar değillerdir.

KENENİN İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI

Keneler, konakçı olarak yerleştikleri canlılar üzerine dişlerindeki özel mekanizmalarıyla nüfus ederek kan emme işlemine başlamaktadır. Ufak yapılarda olmalarından dolayı ve ısırma işlemini gerçekleştirirken herhangi bir acı hissettirmemesinden dolayı, kene ısırmalarını çoğunlukla geç fark  ederiz. Keneler, kan emme sırasında kendi vücutlarından bir salgıyı canlılara aktarmaktadır. Bu salgılar da insan bünyesi üzerinde çok ciddi boyutlarda olaylara neden olabilmektedir. Günümüzde artan kene ısırmalarının bir çoğu ölümle sonuçlanabilmiştir. Erken müdahale bu konuda oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Genellikle pikniklerde, çay bahçelerinde, tarlalarda keneyle karşılaşma ihtimalimizin çok olmasından dolayı, bu tarz gezilerin sonucunda mutlaka vücudumuzda kene kontrolü yapmalıyız. Bu kene vakalarının önüne geçmek için atılacak ilk adımdır.

Keneler, çok fazla türde ve özellikte olabilmektedir. Bunların bazıları çok ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak bilineni Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’dir. Bu hastalık çoğunlukla ölümle sonuçlandığı gibi, erken müdahalede gerekli tedbirler alınarak, mağdur eski sağlığına kavuşturulmaktadır. Kan yoluyla bulaşabilecek her türlü hastalığa neden açabilen kenelerle mücadele, Kene İlaçlama Firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir.

KENE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

Kene ilaçlamaları bir çok yöntem ve metotla gerçekleştirilmektedir. Kene spreyi, Kene tozu, vazelin, pestisit, parmetrin bu ilaçlama yöntemlerinden bazılarıdır. Kene spreyi ile ilaçlama yönteminde, ilaçlanan bölge uzun süreli bir şekilde kapatılmalı ve bölgedeki zarar görebilecek olan her türlü canlı ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Sprey, halılar, kapı altları, koltuk altları, oyuklar olmak üzere her türlü dar ve gizli alanlar da dahil uygulanmalıdır. Spreyleme olayından sonra bir de kene tozu uygulanmaktadır. bu işlem yapılırken de yine ilaçlanan bölgeden canlıların uzaklaştırılması gerekmektedir. Vazelin ise daha çok hayvanlara tutunmuş olan kenelerin tutundukları yerden kendi kendilerine çıkması için uygulanan bir yöntemdir. Kenenin tutunduğu bölgenin çevresine vazelin sürülerek, kenenin nefes alma yetisi azaltılmakta ve bu da kenenin gömüldüğü yerden kafasını içeride bırakmadan çıkmasını sağlamaktadır. Keneye karşı yapılan müdahalelerde kenenin tutunduğu bölgenin içinde kafasını bırakmamasına özen göstermek gerekmektedir. Aksi takdirde zehrini tutunduğu bölgeden canlılara bulaştırmaktadır.

Kene İlaçlama Firmaları, her türlü keneyle mücadele yöntemini daha da geliştirilmiş bir şekilde uygulayarak, kene problemlerine karşı etkili ve köklü çözümler üretmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir