Garanti İlaçlama

Kene ilaçlaması nasıl yapılır?

Keneler, yeşillik arazilerin ve hayvanların bulunduğu alanda barınır ve ürerler. Keneler hayvan ve insanların üzerine yapışarak kanla beslenen tehlikeli canlılardır. Kene kan emdiği canlının derisine hortumunu sokarak canlının kanını kolayca emer. Bu haşere türü çok tehlikeli hastalıkların bulaşmasına neden olur. Kene ısırmalarından doğan hastalık belirtileri; ; baş, kas ve boğaz ağrısı, deri altında kanama, iç organlarda kanama, kusma, diş kanaması, yorgunluk, olarak görülmektedir.

 Keneler yumurtalarını genellikle kapı çatlakları, ağaç oyukları gibi kenar kuytu yerlere bırakırlar. Basit haşere ilaçlama yöntemleri kesinlikle sonuç vermemektedir. Kene ilaçlaması sıvı ilaçlama yöntemi ile profesyonel bir haşere ilaçlama şirketi tarafında yapılmalıdır.Kenelerin bulaştırdığı Akdeniz ateşi, Tularemia, Ehrlichiosis gibi hastalıklar ölümle sonuçlanabilmektedir. Geçmiş zamanlarda kene ısırma vakasıyla Sağlık kuruluşlarına giden binlerce insan hayatını kene ısırması sonucun da kaybetmiştir.

Keneler En Çok Nerelerde Yaşar?

 Park, bahçe, orman, ağaç, piknik alanları gibi alanlarda kene olma ihtimali çok yüksektir. Keneler bu ortamlardan eşyalarımız arasına girerek evlerimize, iş yerlerimize kadar ulaşır. Açık arazilerde kene ilaçlama uygulamaları sıvı ilaçlama yöntemi ile yapılmaktadır.Vücudunuzda kene ısırığı veya deri altına yapışan kene görürseniz kesinlikle bireysel yöntemlere başvurmadan hemen bir Sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Bireysel olarak deri altındaki keneyi çıkarmaya çalıştığınız da kene emdiği kanı virüsle birlikte kusar, insana geçen bu virüs ölümlere sebebiyet verebilir.

Yaşam alanlarınızda kene ile karşılaştığınız takdirde çevre ve insan sağlığı için profesyonel destek almanız birincil şarttır. Alanında uzman kişiler bu haşerelerle en iyi mücadele yöntemini belirleyerek, kene olan alanları kenelerden arındırarak güvenli hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir