Garanti İlaçlama

Kırkayak insana zarar verir mi?

Dünya üzerinde binlerce türü bulunan kırkayak eklem bacaklı bir sürüngendir. 1 cm’den 30 cm’ye kadar uzunluğa ulaşabilen kırkayaklar çürümüş bitkiler ve köklerle beslenirler bu nedenle kırkayaklar ekin köklerine zarar vererek tarımı olumsuz etkileyebilirler.

Nemli ve sıcak bölgelerde yaşayan kırkayakların birçok türünün zehirli olduğu bilinmektedir. Zehirli olan türlerinin birçoğu ölümcül sokmalara neden olabilmektedir. Çevrelerinde olup bitenleri çok hızlı sezebilen kırkayaklar çok iyi kamufle olabilir ve saklanabilirler bu nedenle kolay kolay fark edilmezler. Kırkayak ilaçlama yöntemiyle yok edilebilen bir haşeredir ancak kırkayak ilaçlama işi kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır aksi halde son derece ciddi ve geri dönüşü olmayan sorunlar yaşanabilir.

Kırkayak İlaçlama

Kırkayak ilaçlama sıvı ilaçlama tekniği kullanılarak yok edilebilir. Kırkayakların yoğun yaşadığı bölgelerde ilaçlama işlemi doz arttırılarak yapılmalıdır. Kırkayak türlerinin bazıları son derece zehirlidir bu nedenle insanlara zarar verebilmektedir, bu yüzden uzman kırkayak ilaçlama firmaları tarafından destek alınarak ilaçlama yapılması önemlidir.

Kırkayak ilaçlama işi kesinlikle ertelenmemesi gereken bir iştir, kırkayak diğer birçok haşereye göre çok daha tehlikeli ve bazı durumlarda öldürücüdür. Özellikle giydiğimiz kıyafetler ya da ayakkabılar gibi günlük hayatımızda kullandığımız eşyaların arasına gizlenen kırkayaklar bu nedenle çoğunlukla kazara vücudumuzla temas edebilmekte ve sonucunda felce kadar gidebilen sağlık sorunları yaratabilmektedir. Ev ve iş yerlerinde sıklıkla görülen kırkayak daha çok bitkilerin olduğu alanlara yakın yaşamayı sever bu nedenle bitkilerin olduğu alanlara özellikle dikkat edilmelidir.

Kırkayak ile karşılaşıldığında dikkatli davranılmalı kesinlikle elle tutulmaya çalışılmamalıdır, en kısa zamanda bir uzman aranarak bulunulan ortamda yuvasının ve yavrularının olması ihtimaline karşı kırkayak ilaçlaması yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir