Garanti İlaçlama

Kırkayak ve çıyanı birbirinden nasıl ayırabiliriz?

  • Kırkayak yavaş hareket ederken, çiyan ona göre çok daha hızlıdır.
  • Kırkayak besin ihtiyacını etçil ve otçul beslenerek karşılar. Bitki yiyebilen kırkayak, küçük börtü böcekleri de yiyebilir. Çiyan ise, sadece etçil beslenmektedir.
  • Kırkayak çiyanın aksine dah zehirli bir canlıdır. Herhangi bir tehlikeyle karşılaştığı zaman kıvrılır ve ölü taklidi yapar. Yok edilmeye kalkışıldığı durumda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Çiyan, zehirli bir canlıdır. İnsanları sokması halinde kesinlikle sağlık kuruluşlarından yardım alınmalıdır.
  • Kırkayak ve çiyan yumurtalama ile üreyen canlılardır. Ancak kırkayak çiyana göre daha fazla yumurta bırakarak çoğalır.
  • Kırkayağın vücut yapısında iki çift bacak bulunmaktadır. Aksine çiyan da ise tek çift bacak görülür.
  • Kırkayak soğuk ve yağışlı ortamları sevdiği için bu tür alanlarda daha fazla görülürken çiyan ise, daha sıcak, kuru ve ılıman yerleri tercih eder. Bu nedenle çiyana evlerin kuytu köşelerinde, çatlaklarda daha sık rastlanır.

İki tür de insanların sağlıkları açısından ciddi tehlike oluştururlar. bu sebeple bireysel olarak kırkayak ile mücadele imkansızdır ve bu tür durumlarda kesinlikle böcek ilaçlama firmaları tarafından kırkayak ilaçlama yöntemi uygulatılmalıdır. Aynı şekilde bu firmalar, çiyan ilaçlama konusunda da sizlere yardımcı olacaktır.

KIRKAYAK İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir