Garanti İlaçlama

Pire Ne İle Beslenir?

Kanla beslenen ve parazit olarak yaşadığı için bakteri ve virüs bulaştıran pireler, insan sağlığını alenen tehdit eden haşereler arasında yer alır. Hayvanlardan ve insanlardan kan emerek, besin ihtiyacını karşılayan bu haşere; tahtakurusu ve kene gibi parazitler arasında yer almakla birlikte, bu haşerelere oranla daha dayanıklıdır. Esneklik sağlayan bacakları sayesinde, 50 cm kadar yükseğe zıplayabilen bu haşereler, bir alandan diğerine de kolaylıkla geçiş yapabilmektedir. Çok hızlı yayıldığı ve temiz ya da pis her alanda görülebildiği için, bu haşerelere karşı koruma amacıyla yapılan haşere ilaçlama uygulamaları büyük önem taşır. Birçok haşere türünde olduğu gibi pirelerde üreme de özellikle yaz aylarında hızlandığı ve bu haşerelerin birçok alanda kümelendiği görüldüğünden, ilkbahar aylarında koruma ve hijyen amacıyla yapılacak pire ilaçlaması bu haşerelere karşı uzun süre koruma sağlayacaktır.

Pire Neden ve Nerede Çoğalır?

Pireyi yok etmek için yapılan mücadele metotları, büyük önem taşıdığı gibi, bu haşerelerin kapalı alanlarda yuva yapması durumunda da sağlık açısından tedbir almak gereklidir. Kıyafetler, yatak yorgan araları ve koltuk gibi eşyalar üzerine kümelenebilen pire ile mücadele için yapılacak kimyasal mücadelenin yanı sıra; düzenli olarak temizlik yapılması da önem taşır. Virüs taşıyan ve hastalıklara neden olan bu haşere, mantar ve bakteri tabanlı hastalıklara da yol açtığından, yapılan pire ilaçlama işlemi sonrasında, ortamdaki hijyenin sağlanması da son derece önemlidir.Pire ilaçlama şirketleri, pire ilaçlama uygulamasının yanı sıra ilaçlama yapılan alanı dezenfekte etmelidir.

Hayvanların üzerinde yuva yapan ve insanlara kolaylıkla bulaşabilen pireler; türlerine göre farklı zararlara sahiptir. Su piresi ve pamuk piresi gibi türler, insanlara doğrudan zarar vermediği gibi, bitkilere zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra; kedi ve köpek piresi gibi türler, sadece kan emerek beslendiği ve hayvan vücudunda yuva yapabildiği gibi insanların yaşam alanlarına yerleşerek, insanları konak canlı olarak kullandığı için mücadelesinin son derece önemli olduğu türler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir