Garanti İlaçlama

Pire Türleri

Pire türleri kaça ayrılmaktadır?

Pire zararlıları insan ve hayvanlardan kan emerek hayatlarını idame ettiren canlılardır. Pireler üzerinde yaşadıkları canlıya göre farklı türlere sahiptirler. Yüzlerce pire türü bulunmakla birlikte belli başlı pire türlerini şunlardır;

Su Piresi

Su pireleri genellikle balıkların beslenmesinde kullanılan ve yetiştiriciliği yapılabilen bir pire türüdür. Özellikle akvaryumcular balık yemi olarak sattıkları bu canlılar ortamla oda sıcaklığında yaşadığı bilinmektedir. Su pireleri balıkçılık sektörü içerisinde de canlı yem olarak kullanılmaktadır. Su pirelerinin en çok bilinen 2 türü bulunmaktadır. Bunun dışında yüzlerce su piresi türü de bulunmaktadır.

 

Pamuk Piresi

Kum pireleri 1 santimetreden daha küçük ve kahverengi renkte olan ve pamuk tarlalarında bulunan ve pamuk yetiştiren kişilerin mahsüllerine büyük zararlar veren bir canlı türüdür. Pire ilaçlaması yapılmaması durumunda çiftçiler bu zararlı haşereden dolayı büyük zarar etmektedirler. Pamuk piresi ilaçlama yaptırmak isteyen kişilerin piyasada satılan zirai ilaçlar ile bireyse olarak pire mücadelesi vermesi neticesinde bu canlılardan kurtulmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle profesyonel bir pire ilaçlama firması aracılığı ile pire ilaçlama işlemi gerçekleştirilebilir.

Kum Piresi

Kum piresi Bunlar deniz kenarında taşlar altından çıkarlar genelde. Copepodlar ince uzundur ve daha çok onlar bulunur. Ayrıca atların copepodları yemeleri daha kolaydır. Amfipodlar top böceğine benzerler ve aynı onlar gibi korktuklarında kapanabilirler. Atların yemesi biraz daha zordur. Bunları deniz kenarından aldıktan sonra başka bir akvaryumda üretebilirsiniz. Akvaryumda bir canlı kaya olması ve arada sırada küçük donmuş karides parçaları atmanız yeterli olacaktır fakat üreme hızları yavaş olabilir.

İnsan Piresi

İnsan piresi dünya üzerinde hemen hemen her yerde bulunmaktadır. İnsanlar üzerinde yaşayan ve onlardan kan emerek yaşayan insan pireleri insanlardan küçük ısırıklar alarak kan emme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Isırık aldıkları noktada kızarıklık yanma ve kaşıntı hissi olması nedeni ile insanlara rahatsızlık vermektedir. Ayrıca farklı canlılar üzerinde gezinmeleri nedeni ile bir canlıdan diğerine kan yoluyla bulaşacak hastalıklar taşıyabilmektedir.

Kedi Piresi

Kedi piresi Kedi pireleri en fazla görülen pire türlerinden birisidir. Oldukça hızlı üreme işlemi gerçekleştirirler ve kedilerden insanlara geçmektedirler. Pire ilaçlaması yapılmaması durumunda bulundukları mekanları birkaç hafta içerisinde istila etmektedirler. Bu nedenle mutlak suretle profesyonel bir ekip tarafından pire ilaçlama işlemi yapılmalıdır.

Köpek Piresi

Köpek pireleri sadece köpeklerde bulunan zıplayarak konak değiştiren zararlı haşere türüdür. Diğer pire çeşitleri gibi kan emerek hayatta kalmaktadırlar. Bu pire türlerinden kurtulmak için pire tasması kullanılması sadece geçici bir yöntem olmaktadır. Bunun dışında pire ile mücadele edilmesi ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir unsurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir