Garanti İlaçlama

Pire

Pirelerin birçok türü, kan emerek beslenir ve taşıdığı virüsleri insan ve hayvanlara bulaştırarak hastalıkların yayılmasına yol açar. Dolayısı ile bu haşerelerin görüldüğü açık veya kapalı bölgelerde pire ilaçlama yaptırmak şarttır. Zira, kan emerek beslenen diğer haşere türleri gibi pireler de insan sağlığını doğrudan tehdit etmekte ve hızlı üreme özellikleri sayesinde kısa sürede tüm alanı sarabilmektedir. Küçük yapılı haşereler arasında bulunduğundan, anlaşılması zor olan ve ancak vücutta neden olduğu reaksiyonlar yoluyla fark edilen pireden kurtulmak için uzman ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak şarttır.

Pirelerin Özellikleri

  • Piresiphonaptera takımını oluşturan küçük, kanatsız ve kan emerek beslenen böceklerdir.
  • Sıcak iklim bölgelerini çok severler.
  • Pireler özel vücut yapıları sayesinde insan ve memeli hayvanlar ile kemirgenlerin derilerine yapışarak kanlarını emerler ve konakçısını değiştirirken birçok tehlikeli hastalığın taşınmasına da sebep olurlar.
  • Yaşam süreleri ise  birkaç hafta ile bir yıl arasındandır.
  • Pire güçlü bacakları sayesinde boylarının 250 katından  fazla mesafelere sıçrayabilirler.

Bu haşerelerin görüldüğü yerlerde pire ilaçlama yaptırmak şarttır.

Pireler Nasıl İlaçlanır?

Pire ilaçlama konusu önemli bir konudur. Zamanında yapılmayan pire ile mücadele, pirelerin daha çok çoğalmalarına neden olmaktadır. Pire ilaçlama yapılırken mutlaka maske takılmalı ve geniş çaplı bir uygulama yapılmalıdır. Çünkü pireler hızlı bir şekilde yayılma özelliğine sahiptir ve kısa sürede pireler her tarafa yayılır. Pireler çeşitli hastalıkları taşıdıklarından önemli hastalıklara yol açmaktadırlar. Uzun bacaklı ve yassı vücutlu bu asalak yumurta, pupa, larva, ve erişkin ve erişkin siklusu içerisinde çoğalırlar. Pupalar içinde olgunlaştıkları kozadan çıkar çıkmaz hemen tutunabilecekleri bir memeli veya kuş bulurlar. Bazı pireler tek bir konak türünde yaşadıkları gibi bazı türleri değişik konakçılarda yaşayabilirler. Vebanın insanlara bulaşmasında baş rol oynayan pireler (Xenopsylla cheopsis) ortaçağda Avrupa nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümünden sorumludur. Vebanın bulaştığı kemirgenler (özellikle fareler) dayanıklı değildir ve çabuk ölürler. Ölen konakçısından ayrılan pireler rahatlıkla insanlara ulaşarak bu hastalığı taşıyabilirler. Pireler veba’nın yanı sıra tifus ve tularemi hastalıklarını da bulaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir