Garanti İlaçlama

Pirelenme belirtileri

İnsanlarda, kedi, köpek, kuş gibi hayvanlarda sıklıkla karşılaşılan pireler bulundukları konakçılarından kan emerek beslendikleri için birçok hayati risk taşıyan hastalık virüsü taşımaktadırlar. Bu nedenle görülen ve fark edilen pirelerden kurtulmak için vakit kaybedilmemelidir. Bu durumlarda acil şekilde pire ilaçlama uygulatılması şarttır.

Pireler 2-6 cm boylarında oldukça ufak haşereler olduklarında ancak birtakım belirtileri ile fark edilirler. Pirelenme belirtileri vücutlarda aşırı kaşınma, kızarıklık, kabarıklık ile anlaşılabilir. Kan emerek beslendiklerinde pire ısırığı sonrasında ödem, kalıcı yaralar, alerjik hastalıklar gibi cilt rahatsızlıkları yaşanabilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda pirelerden kurtulmak için sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Ardından ise, sadece insanlar ve hayvanlar üzerinde durmayan, bu konakçılarından başka alanlara da sıçrayabilen bu haşereler ile mücadele için pire ilaçlama yaptırılmalıdır.

Pireler Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Pire haşeresi sadece cilt hastalıklarına değil, bulaştırdıkları virüslerle humma, tifüs, tifo, verem gibi ciddi rahatsızlıkların görülmesine de neden olurlar. Pire ilaçlama için geç kalındığı takdirde kan emdikten sonra kısa süre içerisinde üreyen pirelerden kurtulmak daha da zorlaşacaktır. Bu haşereler bir üremede 50-60 adet yumurtalarını halı kenarlarına, eşyaların dikiş kısımlarına, örtülere bırakırlar. Sayılarının artmasına izin verilmeden pire ilaçlama şirketleri ile irtibat kurulması gerekir.

Pireler sadece insan üzerinde bulunmazlar. Kedi piresi ve köpek, kuş piresi de mevcuttur. Bulundukları hayvanların üzerlerinde sağlam ayakları ve yassı yapıları sayesinde kolayca hareket edebilirler. Sıcağı sevdiklerinden tüylü hayvanlarda daha sık görülürler. Özellikle hayvanların kulak arkaları kaşıntıları, buna bağlı olarak görülen yaraları pirelenme belirtileri olabilir. Evcil hayvan besliyorsanız muhakkak sağlığına, beslenmesine ve temizliğine önem vermelisiniz. Buna rağmen pirelenme belirtileri ile karşılaştıysanız veteriner hekimden yardım almalısınız. Ayrıca bu haşerelerin sıçrayabilme özellikleri göz önünde bulundurularak yapılan tedaviler ardından her alan pire ilaçlama ile temizletilmelidir. Bu hizmeti almak için Garanti ilaçlama ile 7/24 irtibat kurmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir