Garanti İlaçlama

Pireler Hakkında

Pire haşeresi hakkında sorular ve cevapları

pire ilacı

1. Pire ile mücadele yöntemleri nelerdir?

Kan emerek beslenen ve çok zararlı olan pireler ile mücadele ferdi olarak bir sonuç vermemektedir. Kulaktan doğma bilgiler ve faydasız ilaçlar ile yapılan pire mücadelesi sonuç vermeyeceği gibi bazı sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilir. Bu nedenle pire ile mücadele için profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım alın.

2. Pire türleri kaça ayrılmaktadır?

Pire kendi içinde bir çok türe ayrılmaktadır. Bazılarını sıralamak gerekirse: Su piresi, pamuk piresi, kum piresi, insan piresi, kedi piresi, köpek piresi şeklinde sıralanabilir.

3. Pire zararlısının biyolojisi

Pireler bir konaktan öbürüne kolayca geçebildiklerinden ve kan emerek beslendiklerinden, hasta olanlardan sağlıklı olanlara mikrop taşıyan tehlikeli hayvanlardır. Ortaçağda milyonlarca insanın ölmesine yol açan hıyarcık vebasının lağım faresi olarak da bilinen kenelerin üzerinde yaşayan pirelerin ısırığıyla insanlara bulaştığı anlaşılmıştır. Ayrıca pire, tifüs ile tularemi ya da tavşan vebası adlarıyla tanınan hastalıklara yol açan mikropların taşıyıcısı arasındadır. Sayısı 1.600’ü bulan pire türlerinden yalnızca küçük bir bölümü gerçekten tehlikelidir. Ama özellikle sıcak ülkelerde yaşayan bazı türler kan emdikleri konaklarının derisini tehlikeli bir biçimde örseleyerek, şiddetli ağrılara neden olur ve açtıkları yaralar çeşitli mikropların vücuda girmesi için uygun bir ortam yaratır.

4. Pire nasıl beslenir?

Pire, kan emerek beslenir. Kedi, köpek ve insan başta olmak üzere bir çok canlının kanını emerek beslenen zararlı bir böcektir. Evlerimizde beslediğimiz kedi ve köpek gibi canlılara sık sık musallat olanbu haşerelere karşı, hayvanlarımızı ilaçlamak kesin çözüm değildir. Kedi ve köpeklerimize sürdüğümüz pire ilacı bu hayvanların kanına karışarak 2 aya yakın bir süre koruma sağlar. Fakat daha sonradan tekrardan pire haşeresi tarafından vücutları istila edilir.

Hayvanlarımızı bir nebzede olsa pire ilacı ile koruma altına alsak da kendi sağlığımız için mutlaka evlerimizi profesyonel pire ilaçlama firmalarına ilaçlatmamız gerekir.

5. Pirenin ömrü kaç yıldır?

Pire ortalama 1 ya da 2 yıl yaşar. Yaşam süresi bulunduğu ortam koşullarına göre değişmektedir. Sıcak hava koşullarının olduğu yerlerde daha çok yaygınlık göstermektedir. Soğuk iklim koşullarının yaşandığı yerlerde pire ömrü, sıcak iklim koşullarında yaşayan pire türlerine nazaran daha kısadır.

6. Pire ne kadar süreyle ve nasıl ürer?

Pire çok hızlı üreyen bir canlıdır. Dişi pire ölene kadar üremeye devam eder. Üremek için bol bol kan emmek zorundadırlar. Kan emen pire, üremek için kendine gerekli olan enerjiyi almaktadır. Pire larvalar şeklinde üremektedir. Larvaları 4-5 mm büyüklüğündedir. Bu larvaların, erişkin birer pireye dönüşmesi ortam koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Larva dönüşümü üçüncü aşama sonra pupaya dönüşür. Pire pupasında larva kendi çevresinde koza örmesiyle sürer.Bu kozanın etrafı tozla kaplıdır. Bu evrelerden sonra pupa yırtılır. Erişkin olan haşere, pupadan çıkar. Pupadan çıkan pire haşeresi birkaç ay hareketsiz kalır, doğru zaman olunca erişkinliğe ulaşır.

7. Pirenin rengi nedir?

Pire soluk sarı, kırmızımsı kahverengi ya da parlak kahverengi olabilir. Türüne göre ve yaşadığı yere göre pire haşeresinin rengi farklılık gösterir.

8. Pire ne kadar büyür?

1.5 ayda 8 mm büyüklüğüne kadar erişebilir.

9. Pirenin sebep olduğu hastalıklar hangileridir?

Pire böceğinin neden olduğu en önemli hastalık alerjisidir. Pire zararlısının neden olduğu bu hastalığın adı FAD hastalığıdır. Köpeklerde yaygın olarak görülen Dipylidium Canium hastalığının sebebi de piredir.

10. Pire daha çok nerelerde yaşar?

Pire daha çok sıcak iklim koşullarının yaşandığı bölgeleri tercih eder ve sıcak iklim şartlarında hızlı bir üreme ve yayılma gösterir. Yetişkin bir pirenin yaşam süresi beslenme, yaşam ortamı, sıcaklık ve nem gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.
11. Pire nasıl ilaçlanmaktadır?

Pire bulunan ortam etkili bir şekilde ilaçlanmalıdır. Pire ilaçlaması işin uzmanı firmalar tarafından yapılmazsa tekrardan üremeye devam eder. Ayrıca işin ehli olmayan kişiler kendi çabaları uygulama yaparlarsa hem kendi sağlıklarını hem de sevdiklerinin sağlıklarını tehlikeye atarlar. Pire için bireysel mücadele yeterli değildir. Mekanda bulunan pire haşeresinin sorununu çözmek için profesyonel destek gereklidir.

12. Pirelerden Nasıl Kurtulabilirim?

Bireysel olarak yapılacak olan pire ile mücadele yöntemleri sağlıklı sonuçlar vermemektedir. İlaçlamayı yapan kişiler bu konuda uzman olmadıkları için hem kendi sağlıklarından olabilmekte hem de pire ilaçlama işlemi sonunda pirelerden kurtulmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle profesyonel bir ilaçlama firması tarafından ilaçlama hizmeti almak en doğru sonucu verecektir.

13. Pire çeşitleri nelerdir?

Pire haşerelerinin farklı farklı türleri bulunmaktadır. Her pire türünün kendisine özgü özellikleri bulunmakla birlikte genel olarak kan emerek beslenen parazitlerdir. İnsanların yaşam alanına giren ve insanlara geçen pire türleri kum piresi, insan piresi, kedi piresi, köpek piresi ve pamuk piresi olabilmektedir.

14. Gördüğünüz haşerenin pire olduğunu nasıl anlarsınız?

Pirelerin boyları bir santimetreden daha küçük olmaktadır ve büyük bir gövde altın küçük ayakları bulunmaktadır. Zıplayarak hareket eden bu canlı türü insanlardan ufak ısırıklar alarak beslenme ihtiyaçlarını gidermektedirler. Isırdıkları noktada ufak bir acı ve kızarıklık bulunur ve yoğun bir kaşıntıya sebep olmaktadırlar. Pirelerin renkleri türlerine göre farklılık göstermekle birlikte temel olarak sarı kahverengi ve siyah olmaktadırlar.

15. Pire nasıl ürer?

Pire haşeresi oldukça hızlı üreyen bir haşere türüdür. Yumurta bırakarak üreyen bu haşere türünün yumurta bırakmasının ardından yumurta içerisindeki pire yavruları 15 gün içerisinde yumurtadan çıkmaktadırlar. Dişi pireler sürekli olarak üreyebilmektedirler bu nedenle pire ilaçlama işlemi yapılmadıkça bulunduğu mekanı kısa bir süre içerisinde istila etmektedirler.

16. Pire insana nasıl bulaşır?

Pireler üzerinde yaşadıkları hayvanlardan veya pamuklu eşyalardan insanlara geçebilmektedir. Pireler üzerine geçtikleri insanlar ile birlikte insanların yaşadığı mekanlara da geçmektedir Sonrasında üreme işlemi ile birlikte o mekan içerisinde sürekli olarak çoğalmaktadır.

17. Pire ilaçlaması nasıl yapılmaktadır?

Pire ile mücadele ciddiyetle yapılması gereken bir işlemdir bu nedenle pire ilaçlaması yapacak olan kişilerin profesyonel olarak bu alanda eğitim alan bireyler olmaları gerekmektedir. Pire ilaçlama işlemi bir süreçtir pire ilaçlaması sırasında yumurtada olan yavrular pire ilaçlama esnasında ölmemektedir. Bu nedenle ilaçlama 2 hafta üst üste yapılarak bulunulan mekan tamamen pirelerden arındırılabilmektedir. Pire ilaçlama esnasında kullanılan yöntem bulunulan mekana göre farklılık göstermektedir. Bulunulan mekana göre kokulu veya kokusuz olarak yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir