Garanti İlaçlama

Tahta kurdundan nasıl kurtulurum

Ağaçlık alanlarda ve yeşilliklerde sıklıkla görülen ağaç kurdu, tahta ve ahşapları kemirerek eşyaları tahrip ettiği gibi bitkilerin yeni dallarını kemirerek de kurumalarına neden olmaktadır. Tahta kurdu olarak da bilinen bu haşereler ile mücadele oldukça zordur. Ahşap ya da tahtanın en derin noktalarında tüneller açarak ilerleyen ağaç kurdu ilaçlama yapılmadığı sürece üremeye devam edecektir. Basit ilaçlar kullanılarak yok edilemeyen bu haşereler için profesyonel yardım almak şarttır. Parke ya da laminantların içerisine girerek, gürültülü sesler çıkaran ve zemini tahrip eden tahtakurdu ile mücadele için bireysel yöntemlere başvurmak hiçbir çözüm vermez. Tahta ya da ahşap eşyaların arasında girerek, yumurtalarını gizli noktalarda hapseden bu haşereleri yok etmek için kaliteli ve etkili ilaçlar kullanılmalıdır.

Tahtakurdu İlaçlama Alanları

Tahta kurdu ilaçlama işlemleri kapalı alanlarda yapılabildiği gibi açık alanlar için de yapılabilir. Sıvı ilaçlar kullanılarak buharlama tekniği ile yapılan uygulamadan en iyi sonucu alabilmek için kaliteli ilaçlar kullanmak gereklidir. Tahta kurdundan kurtulmak için genel uygulama yapılabildiği gibi lokal uygulama da yapılabilmektedir. Örneğin bir eşyanın içerisinde bulunan tahta kurdunu yok etmek için sadece o eşya ya da oda ilaçlanabilir. Atölye ve fabrikalarda sıklıkla tahta kurdu ile mücadele için ilaçlama yapıldığı gibi; ev ve bina gibi alanlar için de mobilya kurdu ilaçlama işlemleri sıklıkla yapılmaktadır.

İlkbahar aylarında sayısı belirgin bir biçimde artış gösteren ağaç kurdu, bitkilerin en büyük düşmanlarının başında gelir. Genç köklerden beslenerek, bitkilerin kurumasına yol açan bu haşerelerden kurtulmak için bahçe ve tarla gibi alanlarda da sıklıkla uygulama yapılmaktadır. Ağaç kurdu ile mücadele için açık alanlara yapılan uygulamalarda buharlama yöntemi ve sıvı ilaçlama tekniği sıklıkla kullanılır. Açık alanlarda yapılan uygulamalarda, haşereleri yok etmek önemli olduğu gibi, bitki ve ekinlerin zarar görmemesini sağlamak da son derece önemlidir. Bu nedenle profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yardım almak gerektiği unutulmamalıdır.

Tahta kurdu ilaçları kaliteli ve etkili olmalı ve profesyonel tahta kurdu ilaçlama yöntemleri ile uygulanmalıdır. Buharlama tekniği tahta kurtlarını yok etmek için en etkili bir ilaçlama yöntemidir. İlacın eşyanın ya da alanın her bölgesine nüfus edebilmesine olanak veren buharlama yöntemi ile yapılan ağaç kurdu ilaçlama işlemleri, profesyonel elemanlar ile hizmet veren firmalar tarafından yapılmalıdır. Amatör ilaçlama şirketleri tarafından yapılan uygulamalar, tahta kurtlarından kurtulmak için bir çözüm sağlayamayacağı gibi olumsuz sağlıksal etkilere ve maddi hasarlara da yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir