Garanti İlaçlama

Yılan İlaçlama

Yılan ilaçlama, özellikle ormanlık, yeşillik alanlarda daha fazla görebileceğimiz ancak her alanda bulunabilen sürüngene karşı uygulanan bir yöntemdir. Kişiler yılan ilaçlama sonrasında daha huzurlu alanlarda yaşayabileceklerdir. Yılan, dünyanın her yerinde yaşayan omurgalı hayvanlar grubunda yer alan sürüngen canlılardır. Dünyanın her yerinde ve her kıtasında yaşayabilen bu canlılar dünya üzerindeki her ortamda bulunurlar. Karada yaşayan türleri olduğu gibi suda yaşayan ve havada uçan yılan çeşidine kadar her çeşit türü mevcuttur.

YILAN ZEHRİ

Yılanların %99 u zehirlidir. Yaşadığı ortama bağlı olarak farklı güçlükte zehir etkisi gösterir. Yılan canlısı sıcaklığı seven hayvanlardır. Bu nedenle sıcak ve nemli alanlarda yapılacak yılan ilaçlama daha kesin sonuçlar verecektir.

Sıcak havalarda su ihtiyacı fazla hissettikleri için su tüketimine fazla ihtiyaç duyarlar ve suyu fazla harcayamazlar. Bu bakımdan zehri çok fazladır. Yılanların suda yaşayanları daha az zehirlidir. Zehrine maruz kalmak istemeyen kişiler yılandan kurtulmak durumundadır. Yılan ilaçlama uygulatılarak alınacak önlemler doğrultusunda, en sağlıklı önlem alınmış olacaktır.

Yılanların boyları ve şekilleri türlerine bağlı olarak farklıdır. Bilinen en uzun yılan türü anakonda denen yılan cinsidir ve yaklaşık 10 – 12 m kadardır. Yılanın ağız yapısı çok elastikidir ve kendi vücudundan daha büyük canlıları yutabilir. Yılan beslenmesinde geyik ve yaban domuzundan tutunda küçük haşere gurubuna kadar her şeyi yer. Çevreye de zararlı olabilen yılanlardan kurtulmak için bilinçsizce yapılacak müdahaleler sonucunda insanlar zarar görebileceğinden yılan ilaçlama uygulatılmalıdır.

Yılan sıcak mevsimlerde genellikle gece aktiftir ve gündüzleri pasif olarak dinlenir. Ağzı içinde çatallı dili vardır bütün iletişimini bu dili sayesinde gerçekleştirir. Ayrıca yılanların ağzı içinde 2 adet zehir dişleri ve 2 adette tutma dişi bulunur. Yılanların derisi çok sağlam ve pulludur ve yılda 2-3 defa kabuk değiştirerek derilerini yenilerler. Bireysel yöntemlerin çözüm olmayacağı yılanlardan kurtulmak için en etkili yöntem yılan ilaçlama olmuştur.

YILANLARIN İNSANLARA VERDİĞİ ZARARLAR

Yılan, insanı gördüğünde ilk olarak kaçar ancak eğer insandan tehlike geleceğini hissederse o zaman insanlara saldırabilir. İnsanı ısıran yılan, zehrine göre ya zehirler ya felç eder ya da öldürür. Bu bakımdan bu canlılardan uzak durmak gerekir. Eğer görüldüklerinde bilinçsizce bir temasta bulunulursa bu tür ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalınabilir. O yüzden en güvenilir yöntem yılan ilaçlama şirketleri tarafından uygulanacak olan ilaçlamadır.

Yılan görüldüğünde mutlaka profesyonel yılan ilaçlama firması ile irtibat kurulmalıdır. Dışarıdan alınan tarım ilaçları ile kesin çözüme asla varılmaz. Mutlaka bu şirketler tarafından alınacak yardımlar doğrultusunda, yılan ilaçlama uygulatılmalıdır.

YILANLARDA ÜREME VE ÇOĞALMA

Yılan üremesi için mutlaka her iki cinse ihtiyaç duyar. Yılanda üreme ve çoğalma iki şekilde olur. Çiftleştiğinde ya yumurtayı dış ortama bırakır ve yavru yılanlar bu yumurtadan çıkarlar ya da yumurta canlının içinde olgunlaşır ve kırılır yavrular canlı olarak doğar. Yılanların çoğalmasına, yılan ilaçlama yaptırılarak engel olunabilir. Bunun sonucunda da insanlar daha sağlıklı alanlarda yaşamlarını devam ettirirler.

YILANLAR İLE MÜCADELE

Yılan ile mücadelede dünyanın kuruluşundan beri farklı yöntemlerle uygulanmış ve kullanılmıştır. Fakat asla kesin sonuçlar alınamamıştır. Gelişen teknoloji ve ilaçlar ile daha profesyonel müdahale yöntemleri gelişmiştir. Yılan ile mücadelede ferdi müdahale yerine mutlaka yılan ilaçlama şirketi ile iş birliği yapılmalıdır.

YILANLAR HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Yılan nasıl bir canlıdır?

Yılan sürüngen hayvanlar sınıfında incelenen,  derisi pullarla kaplı sürüngendir. Yılanların ağzında 2 tane zehir dişi, 2 tane tutma dişi vardır. Ağızlarını açmadan da solunum yapabilen yılanlar, avlarını yutarken ağız ve burun delikleri kapanır ve vücutlarında bulunan yedek hava torbalarından faydalanırlar.  Dünyanın bütün kıtalarında değişik boy ve türlerde  oldukça fazla bulunan yılanların bilinen 3500 türü vardır. Ülkemizde yaklaşık olarak 40 yılan türü bulunduğu söylenir. Yılanların hem karada hem de suda yaşayan türleri vardır. Yılanların %99’u zehirlidir.

  • Yılanların tümü zehirli midir?

Dünya üzerinde yaşayan yılanların tümü zehirlidir.Yılanların zehirlerinin etkisi yaşadıkları ortama ve yılanın türüne bağlı olarak değişir. Örnek olarak çölde yaşayan yılanlar suyu az tükettikleri ve vücutlarındaki zehri daha az dışarı atmalarından dolayı, diğer alanlarda yaşayan yılanlardan daha etkili zehre sahiptirler. Zehirli türleri daha da tehlikeli olan yılan ile mücadele bu nedenle bireysel yapılmamalıdır. Yılan ilaçlama uygulatılması durumunda daha sağlıklı şekilde, daha kesin sonuçlar alabilirsiniz.

  • Yılan ısırdığında ne yapılmalı?

Yılanlar insanı ısırdığında mutlaka ilk önce kalp ile ısırılan yer arasında sımsıkı bir nesne ile bağlanmalı mümkün olduğunca hareket etmeden ve zaman kaybına uğramadan doktora başvurulmalı. Yılanların bu tarz ciddi zararlarına engel olunmak amacıyla yılan ilaçlama uygulatılması şarttır.

  • Yılanlar hangi mevsimde görülürler?

Yılanlar daha çok yaz ayında ve sıcak mevsimlerde görülürler. Kış ayında ve soğuk mevsimlerde yılanlar uyuşuk olur ve kış uykusuna yatarlar. Sıcakların arttığı dönemlerde, yılan ilaçlama uygulatılması daha iyi ve kesin sonuçlar verecektir.

  • Türkiye’de ortalama kaç yılan çeşidi bulunur?

Yurdumuzun her bölgesinde yaşayan yılan türleri vardır. Türkiye’de genel olarak 50 – 60 çeşit yılan türü vardır. Her türü insanlara büyük sorunlar oluşturabilir. Bunun dışında  bulundukları ortamlara da zarar verebilen yılandan kurtulmak şarttır. İhmal edilmemesi gereken bu durum için, ilaçlama şirketleri ile irtibata geçilmeli, yılan ilaçlama uygulatılmalıdır.

  • Yılana bireysel mücadele yeterli midir?

Yılan ile mücadelede bireysel mücadele asla yeterli değildir ve çok tehlikelidir. Yılan görüldüğü anda kesinlikle müdahale edilmeyip, mutlaka yasal çalışan bir ilaçlama şirketlerini arayarak yılan ilaçlama talebinde bulunulmalıdır.

  • Yılan insanı ısırınca ne olur?

Yılan insanı ısırınca ısırılan yerde diş izleri, kızarıklık, şişme, kabarma, kaşıntı, acı ve sızıntı gibi belirtiler görülürken, daha sonraları uyuşma veya kısmı felç dönüşür. Bu nedenle yılan tarafından ısırılan kişiler acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak amacıyla yılan görüldüğü anda ya da varlığının belirtileri hissedildiği anda böcek ilaçlama firmaları ile iletişime geçip, yardım alınmalıdır.

  • Yılanlar en çok nerede bulunur?

Yılanlar daha çok besinlerin bol bulunduğu ve sıcak olan iklimlerin hüküm sürdüğü kıtalarda bulunurlar. Suda ve karada yaşayabilen yılanların, türlerine göre yaşam alanlarıda değişir. Türlerine göre, yaşam alanlarına göre verdikleri zararlar da değişen yılandan kurtulmak, insanlar açısından çok önemlidir. Aksi takdirde, sağlık sorunları dahi yaşanabilir. Bu nedenle ilaçlama firmaları tarafından alınacak yardımlar doğrultusunda, yılan ilaçlama uygulatılması en doğru davranıştır.

  • Yılandan nasıl kurtulabiliriz?

Yılandan kurtulmak için ilaçlama yaptırmak şarttır. Ferdi yapılan uygulamalar çok tehlikelidir ve olumsuz sonuçlanacaktır. Çünkü aynı ortamda başka yılan veya yılan yavruları da olabilir. Profesyonel yardım alınması bu durumda çok daha sağlıklı ve mantıklıdır. Bu nedenle böcek  ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır. Yapılacak yılan ilaçlama sonucunda, yılanın zararları engellenmiş olacak ve yılandan kurtulmak mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir